اگر به دنبال لوستر هستید حتما بخوانید

لوستر وسیله ای بسیار مهم در خانه است که همیشه باید در خانه وجود داشته باشد. برای خرید لوستر باید همیشه نکاتی در یاد داشته باشید که در ادامه این نکات را با هم مرور می کنیم:

تناسب لوستر با فضای خانه: برای انتخاب لوستر باید به متراژ خانه و فضای آن توجه کنید. اگر خانه شما کوچک است اصلا سراغ لوسترهای بزرگ و اشرافی نروید. انتخاب لوستر برای نورپردازی خانه الزاما به معنای خرید لوسترهای بزرگ و سنگین نیست بلکه شما باید متناسب با متراژ و فضای منزلتان، منبع نور را انتخاب کنید.

تاثیر سبک دکور در انتخاب لوستر: علاوه بر اندازه و متراژ فضا، باید لوستر را متناسب با سبکی انتخاب کنید که بر مبنای آن خانه خود را دکور کرده اید. برای مثال اگر سبک دکور خانه شما، سبکی مدرن است نباید به سراغ لوسترهای بزرگ و کلاسیک و پرنور بروید. لوسترهای کوچک و اسپرت که اغلب کم نورتر هم هستند برای این سبک دکوراسیون توصیه مي‌شود. اگر خانه را به سبک سنتی چیده‌اید از انتخاب کردن لوسترهایی با جنس فلز یا چوب پرهیز کنید. انتخاب لوسترهای مدرن برای فضایی که به صورت سنتی چیده شده چندان مناسب نیست. لوسترهای بلوری و کریستال به نظر بهترین انتخاب برای یک خانه سنتی و حتی خانه مدرن هستند.

به رنگ‌ها توجه کنید: همانطور که در دکوراسیون تمام اجزای تشکیل دهنده دکور باید از نظر انتخاب رنگ با هم هماهنگ و منطبق بر اصول باشد، در انتخاب لوستر هم باید این اصل رعایت شود. براي انتخاب رنگ ابتدا به رنگ و چيدمان كلي منزل خود دقت كنيد و بعد از ميان رنگ‌هاي مرسوم‌تر انتخاب كنيد، چراكه لوستر جزو اشيايي نيست كه شما بخواهيد هر سال آن‌را عوض كنيد و حداقل براي 5-6 سال در خانه شما باقي مي‌مانند به همين دليل اگر آن را از ميان رنگ‌هاي متداول‌تر انتخاب كنيد بهتر است. همچنین بهترین روش برای تنظیم نور با کمک لوستر و آباژور آن است که از لامپ‌هاي زرد و آفتابی با توناژ رنگی مختلف اما نامحسوس استفاده کنید تا بتوانید جلوه بیشتری به فضا بدهید.

انتخاب لوسترهای استاندارد و مد روز: سعی کنید در هنگام خرید لوستر، لوسترهایی را انتخاب کنید که حباب‌هاي استاندارد دارند و نمونه‌هاي مشابه آن هم در بازار وجود دارد. این موضوع به این خاطر است که اگر به هر دلیلی حباب لوستر دچار شکستگی یا نقص شد، بتوانید به راحتی نمونه مشابه آن را تهیه کنید و مجبور به تعویض کل لوستر نشوید. البته استاندارد بودن اندازه و شکل حباب‌هاي لوستر به این معنا نیست که شما در انتخاب لوسترهای خاص محدود شوید و تنها ناچار به انتخاب لوسترهای معمول و متداول شوید. یک لوستر مي‌تواند در عین تک بودن و خاص بودن، در اندازه و شکل حباب‌ها استاندارد باشد. لوسترهای کریستال به دلیل فراوانی گوی ها ول اله های به کار گرفته شده از قدیم تا به امروز مورد توجه خریداران بوده و انتخابی مناسب در این زمینه به شمار می روند.

سادگي، یک مزیت: درست است که لوسترهای ساده ممکن است جلوه کمتری نسبت به لوسترهاي پیچیده و تو در تو با اشکال خاص داشته باشند اما باید دقت کنید که لوسترها هر چند وقت یکبار به دلیل گرد و خاک گرفتن نیاز به گردگیری دارند. بنابراین در چنین شرایطی لوسترهای ساده راحت‌تر تمیز مي‌شوند. این در حالی است که لوسترهای تو در تو با اشکال پیچیده‌تر را باید با ملاحظه و دشواری به مراتب بیشتری نظافت و گردگیری کنید.

لوستر برای سقف کوتاه یا بلند؟: یکی دیگر از معیارهای انتخاب لوستر توجه به ارتفاع سقف است. برای اتاق‌هایی که د‌ارای سقف کوتاه هستند‌، حتی‌الامکان از نصب لوستر و چراغ‌های آویزی خود‌د‌اری کنید‌، چون این گونه چراغ‌ها سقف را کوتاه‌تر نشان می‌د‌هند‌ اما اگر تمایل به نصب لوستر دارید بهتر است از لوستر‌های سقفی استفاده کنید. اگر سقف خانه شما بلند است، مي‌توانید سراغ لوسترهای آویزی بلند یا چند طبقه بروید، اما اگر سقف خانه کوتاه است باید مراقب باشید که کم ارتفاع ترین لوستر را انتخاب کنید تا با فضایی که در اختیار دارید، متناسب به نظر برسد. همچنین، پیش از آن که نوع لوستر را انتخاب کنید به چراغ‌هاي دیوارکوب و آباژورهای پایه داری که در فضای اتاق نشیمن از آنها استفاده کرده‌اید توجه کنید. باید میزان نور اتاق خود را با کمک این سه وسیله روشنایی روشن کنید.

انتخاب نامناسب برای اتاق خواب: لوسترها به همان اندازه که مي‌توانند انتخاب درستی برای فضاهای نشیمن یا پذیرایی باشند به همان اندازه مي‌توانند برای اتاق خواب نامناسب باشند. استفاده از نور مستقیم و آویزان از سقف مانند لوستر باعث آزار چشم هنگام دراز کشیدن روی تخت می‌شود و به همین علت برای اتاق خواب مناسب نیست. توصیه مي‌شود برای این اتاق‌ها صرفا از نورهای گرم و چراغ‌‌هایی با امکان تغییر شدت نور استفاده کنید. دیوارکوب‌ها و لامپ‌های‌ هالوژن برای این محیط‌ها مناسب‌اند.

زاویه‌ها را در نظر بگیرید: اگر فضایی که قرار است لوستر را از سقف آن بیاویزید زوایای زیادی دارد یا اسبابی که در آن استفاده شده پر از زاویه است، بهتر است از یک لوستر گرد و بدون زاویه برای تلطیف این فضا استفاده کنید. درصورتی که سقف اتاق نشیمن شما گچ بری و تزئیناتی دارد بهترین گزینه برای انتخاب لوستر، یک لوستر ساده و بدون شلوغی است زیرا انتخاب یک لوستر شلوغ در کنار تزئینات سقف باعث شلوغ به نظر رسیدن سقف اتاق مي‌شود. همچنین همخوانی آباژورها با نوع لوستر نیز بسیار مهم است؛ در اتاقی که آباژورهای پایه‌دار یا رومیزی آن با پارچه‌هايي با طراحی مدرن وجود دارد، باید از لوستری مدرن استفاده کرد که طراحی زیبا و منحصربه فردی داشته باشد.