نکاتی برای نگهداری کریستال های یک لوستر کریستالی

بی شک جذاب ترین بخش یک لوستر کریستالی تشعع نور در گوی های کریستالی و سایر اجزای کریستالی این لوستر است. در بسیاری از نقاط کشور ما، گرد و خاک زیادی در هوا معلق است و در نتیجه این کریستالهای خیلی زود خاک می گیرند و جلوه خود را از دست می دهند. توجه به تمیز بودن این کریستالها، مسلما حس بسیار خوبی از لوستر نزد شما ایجاد می کند. به دلیل حساسیت بالای کریستال، باید روش های مراقبت مناسب و شست وشوی صحیح آنها را یاد بگیرید.


بهترین حالت برای تمیز کردن گوی های کریستالی این است که گوی ها را از لوستر جدا کنید و سپس شستشو دهید. گوی کریستال را باید با مایع ظرفشویی و آب ولرم بشویید و اگر تمیز نشدند، مخلوطی از یک سوم سرکه و دوسوم آب تهیه کنید و با کمک برس شست وشو دهید و سپس بلافاصله آن را خشک کنید. پس اگر کریستال جلای همیشگی خود را از دست داده است، می توانید از سرکه سفید کمک بگیرید. وقتی می خواهید ظرف کریستال را بشویید مقداری سرکه سفید به آب آب کشی ولرم بیفزایید. اگر ته ظرف رسوب جمع شده، اجازه بدهید یک شبانه روز سرکه و آب داغ درون ظرف بماند و بعد از این زمان، اگر هنوز کثیفی بر جای بود، باید عمل را تکرار کنید. اما در صورتیکه فرصت این کار را ندارید، ظرفی از مایع ذکر شده تهیه کنید، دستمال نرم و مناسب انتخاب کنید؛ پس از آغشته کردن دستمال در ظرف، کریستالها را تک به تک با دستمال تمییز نمایید.

2

در صورتیکه کریستالها واقعا کدر شده اند، می توانید برای چرک زدایی از آمونیاک نیز می توانید استفاده کنید. چند قطره آمونیاک را در ظرفی محتوی آب ولرم ریخته به همان روش فوق؛ کریستالهای لوستر کریستالی را شستشو داده سپس با آب ولرم آبکشی و آنها را خشک کنید.

3

در صورتی که به هر دلیل روی کریستالها خط و خش و یا پریدگی کوچکی ایجاد شده است می توانید از خمیر دندان استفاده کنید.

4